Na evropský middle se počasí konečně umoudřilo

5.2.2018 Milan Venhoda Převzato z Sekce LOB

Na evropský middle se počasí konečně umoudřilo

Na přeložený závod na krátké trati na ME, MSJ a MED v Bulharsku se počasí konečně umoudřilo a začalo mrznout. 

Middle bulharští pořadatelé museli operativně prohodit s klasickou tratí. Nejdříve váhali zda využít stávající prostor sprintů nebo použít jiný náhradní prostor, na který by však potřebovali o den delší přípravu. Nakonec padlo rozhodnutí uspořádat middle ze stávající arény, nicméně bylo nutné operativně předělat všechny tratě, znovu vytisknout mapy, ... Vše dopadlo dobře, závodníci tuto "improvizaci" téměř nepoznali.

Počasí se od předchozích dnů radikálně změnilo a přesně podle předpovědi se dostavil mráz. Většina tratí dnešního závodu vedla po loukách (v lese moc sněhu nezbylo) a díky zmrzlému podkladu se dalo jezdit rovně mimo připravené stopy.

Nejdříve odstartovali dospělí, poté přišli na řadu junioři a dorost. V mužích zvítězil Rus Andrey Lamov 18 sekund před týmovým kolegou Eduardem Khrennikovem, bronz získal domácí Stanimir Belomazhev. Z českých závodníků byl opět nejlepší Jakub Škoda, který obsadil pěknou 16. příčku, i když v průběhu závodu atakoval pozici v TOP10.  Na 16. kontrolu bohužel zajel do hustníku ("myslím, že byla trošku najeta odbočka jinak, a ztratil jsem tam minimálně 50 sekund"), asi to tam nebylo úplně korektní, protože podobnou "chybu"  udělalo více závodníků včetně ženské vítězky Tove Alexandersson. K tomu se navíc Kuba vracel znovu orazit sběrku, což samozřejmě také stálo cenné vteřiny. 

Solidně jeli i 20. Radek Laciga (+3:16) a 24. Petr Horvát (+3:31), větší ztrátu nabrali 32. Michal Drobník, 37. Vojtěch Matuš a 43. Michal Argaláš.

GPS tracking závodu mužů

V ženách nedala ostatním opět žádnou šanci Švédka Tove Alexandersson, druhá Mariya Kechkina (RUS) byla o 1:03 pomalejší, dalších 10 sekund ztratila Švédka Linda Lindkvist. Výborně jela v první polovině závodu Petra Hančová, pohybovala se na průběžném 10.-12. místě, bohužel však na 11. i 12. kontrolu nabrala dvakrát minutu navíc a tím se propadla o více než deset míst níže na konečné 25. místo. Nejlepší češkou tak v tomto závodě byla Lenka Mechlová na 21. místě (i ona se však nevyvarovala chyby v závěru závodu). Kateřina Neumannová a Johanka Šimková skončily hned za Petrou na 26. resp. 27. místě.

GPS tracking závodu žen

Mezi juniory se do první desítky probojoval Vojtěch Bartoš (10. místo) se ztrátou 3:42 min. na vítězného Jorgena Baklida z Norska. Velmi dobře zajel i Ondřej Hlaváč na 13. místě, další češtízávodníci skončili takto: 24. Ondřej Vystavěl, 25. Ondřej Hasman. Výborně jel Jan Hašek, se svým výkonem by se pravděpodobně dostal do první destíky, bohužel však orazil špatnou kontrolu a bil tedy diskvalifikován.

V juniorkách naše jediná zástupkyně Markéta Firešová obsadila 30. příčku s osmiminutovou ztrátou na vítěznou Rusku Marinu Vyatkina

V dorostencích vyhrál Fin Akseli Virtanen, solidní je umístění Matyáše Štrégla (14. místo se ztrátou 4:32) i Tomáše Milána (18. místo). Mezi dorostenkami si velmi dobře vedla Rozálie Kuchařová - 11. místo se ztrátou 3:28 na vítěznou Švýcarku Alinu Niggli, pěkný výsledek je i 14. místo Kateřiny Černé, která jela o 40 vteřin pomaleji.

Kompletní výsledky a další informace

Krátký videosestřih IOF ze závodu

 


« zpět